Східноєвропейський театр воєнних дій 1944-1945 рр. був ключовим та вирішальним театром Другої світової війни, саме на ньому вирішувалася доля війни. Крах Третього райху був неминучим.
В результаті Вісло-Одерської наступальної операції (12 січня – 7 лютого 1945 р.) радянські війська прорвали оборону противника на фронті вздовж 250 км і повністю визволили Польщу, значну частину Чехословаччини, східну частину Бранденбурзької землі та південну частину Померанії. Створено передумови для успішного здійснення Берлінської наступальної операції та Празької операції.
Найбільші битви (операції) Східноєвропейського фронту:
Ясько-Кишинівська: 27 березня – 5 жовтня 1944 р.
Белградська: 22 вересня – 25 грудня 1944 р.
Львівсько-Сандомирська: 13–29 липня 1944 р.
Будапештська: 23 вересня 1944 – 4 квітня 1945 рр.
Мурманська: 7–29 жовтня 1944 р.
Вісло-Одерська: 12 січня – 7 лютого 1945 р.
Західно-Карпатська: 12 січня – 18 лютого 1945р.
Східно-Прусська: 13 січня – 25 квітня 1945 р.
Східно-Померанська: 10 лютого – 4 квітня 1945р.
Моравсько-Остравська: 10 березня – 5 травня 1945 р.
Верхньо-Сілезька: 15 – 31 березня 1945 р.
Віденська: 16 березня – 15 квітня 1945 р.
Битва за Берлін: 16 квітня – 8 травня 1945 р.
Празька: 5–11 травня 1945 р.
Безпрецедентною жорстокістю запеклістю і тотальними руйнуваннями характеризувалися битва за Берлін. Війська радянської армії оточили й розчленували на чотири частини німецькі війська. Противники вели запеклі бої за місто, застосовуючи танки та авіацію, що привело до великих людських втрат та руйнувань. При обороні столиці Райху гітлерівське командування робило все для втілення у життя гасла: «Берлін залишиться німецький». Мобілізовувалося все населення, здатне тримати в руках зброю, формувалися загони винищувачів танків з «Гітлер’югенда», квартали перетворювались на фортеці. На оборонних роботах працювало близько 400 тис. осіб.
Битва за Берлін закінчилась 2 травня 1945 року штурмом Райхстагу. О першій годині ночі на Потсдамському мосту з'явилися німецькі офіцери з білими прапорами. Залишки берлінського гарнізону на чолі з начальником оборони Берліна генералом артилерії Г. Вейдлінгом здалися в полон. О 6.00 Вейдлінг підписав наказ, звернений до всіх німецьких військ, здатися. В той же день, головне командування двох дивізій німецької групи армій «Вісла», котра дислокувалась на північ від Берліну, капітулювали перед Західним альянсом.
Поодинокі бої тривали до 8 травня.
Завдання і запитання:
“…Цей молодий солдат приніс і своєрідне визволення, порятунок від нацистського терору. Однак, свободи він принести не міг, бо не мав її сам”.
Шандор Мараї, угорський письменник
19 січня 1945 р. Сталін підписав спеціальний наказ «Про поведінку на території Німеччини», який свідчив: «Офіцери і червоноармійці! Ми йдемо в країну супротивника. Кожен повинен зберігати самовладання, кожен повинен бути хоробрим. [...] Населення, що залишилося на завойованих областях, незалежно від того німець, чи чех, чи поляк не повинно піддаватися насильству. Винні будуть покарані за законами воєнного часу. На завойованій території не дозволяються статеві зв'язки із жіночою статтю. За насилля та зґвалтування винні будуть розстріляні».
Завдання і запитання:
На Західноєвропейському фронті повномасштабні бої розпочались у червні 1944 року з висадки союзників у Нормандії і тривали до капітуляції Німеччини в травні 1945 року.
Наступам військ союзників передували масовані бомбардування Німеччини спільними британо-американськими силами. Союзні ВПС здобули перевагу в повітрі над усією Європою і забезпечили висадку на півночі Франції в Нормандії (операція «Оверлорд») 6 червня 1944 р. Так було відкрито Другий фронт. Союзні війська до кінця 1944 р. звільнили Францію, Бельгію та Центральну Італію.
Війна на два фронти поставила Німеччину у надзвичайно скрутне становище. Остання спроба розірвати кільце, що дедалі щільніше оточувало Німеччину, була зроблена в грудні 1944 р. (контрнаступ німців в Арденнах) та вже в січні 1945 р. потерпіла крах.
9 лютого в результаті Кольмарської операції була оточена німецька армія, яка стояла в Ельзасі. Союзникам вдалося прорвати оборонну «Лінію Зігфріда» і вийти до німецького кордону. У березні після Маас-Рейнської операції Третій райх позбувся територій за західним берегом Рейну. У квітні союзники встановили контроль над Рурським промисловим районом.
25 квітня 1945 р. в районі м.Торгау на р.Ельбі зустрілися американські і радянські війська. В результаті зустрічі військ союзників, залишки збройних сил Німеччини були розколоті на дві частини — північну і південну.
З'єднання двох європейських фронтів — Східного і Західного – мало надзвичайно важливе стратегічне, тактичне і політичне значення.
Центрально-Європейська операція була заключною стратегічною військовою операцією військ союзників проти німецької армії в ході війни. Цією операцією закінчилися воєнні дії на Західноєвропейському театрі військових дій Другої світової війни.
Завдання і запитання:
Акт про беззастережну капітуляцію німецької армії (1945 p., травня 8)
Ми, що нижче підписалися, діючи від імені Німецького Верховного командування, погоджуємося на беззастережну капітуляцію всіх наших збройних сил на суші, на морі і в повітрі, а також всіх сил, що знаходяться в даний час під німецьким командуванням, – Верховному Головнокомандуванню Червоної Армії і одночасно Верховному Командуванню Союзних експедиційних сил.
Підписано 8 травня 1945 р. в м. Берлін.
Звернення товариша Й. В. Сталіна до народу, 1945 р.
Товариші! Співвітчизники і співвітчизниці!
Настав великий день перемоги над Німеччиною. Фашистська Німеччина, поставлена на коліна Червоною армією і військами наших союзників, визнала себе переможеною і проголосила беззастережну капітуляцію…
Тепер ми можемо з усіма підставами заявити, що настав історичний день остаточного розгрому Німеччини, день великої перемоги нашого народу над німецьким імперіалізмом.
Великі жертви, принесені нами в ім'я свободи і незалежності нашої Батьківщини, незліченні бідування й страждання, пережиті нашим народом під час війни, напружена праця в тилу і на фронті, віддані на вівтар вітчизни, - не минули даремно й увінчалися повною перемогою над ворогом. Вікова боротьба слов'янських народів за свою незалежність завершилась перемогою над німецькими загарбниками і німецькою тиранією. Віднині над Європою буде майоріти велике знамено свободи народів і миру між народами.
(И. Сталин о Великой Отечественной войне Советского Союза. М.: Госполитиздат, 1946.)
Завдання і запитання.
На початку 1944 р. США встановили свій контроль над Маршалловими островами, а згодом – над Маріанськими.
23 жовтня 1944 р. бiля острова Лейте (Філіппіни) розпочалась найбільша в історії Другої світової війни морська битва мiж флотом союзників і японцями. У результаті 4-денної битви японський флот було розгромлено, і він припинив своє існування як організована бойова сила, вирішальної поразки зазнала і японська авіація.
Після цієї перемоги американські війська розгорнули вирішальний наступ на Філіппінах і до кінця року звільнили їх. Операція по звільненню Філіппін була стратегічно важливою, оскільки це означало для Японії розподіл її володінь на дві частини і втрату джерел сировини, що знаходилися південніше. У цей же час американська стратегічна авіація розпочала «повітряний наступ» проти Японії, здійснюючи систематичні бомбардування воєнних, економічних об`єктів країни.
До літа 1945 р. японці повністю втратили контроль над Індонезією та частиною Індокитаю, але продовжували чинити відчайдушний опір (оборона островів Іводзіма та Окінава). Лише після повного знищення оборонців Іводзіми та Окінави американці змогли там закріпитися.
Завдання і запитання:
6 і 9 серпня 1945 р. американські літаки скинули на японські міста Хіросіму та Нагасакі атомні бомби.
6 серпня 1945 року атомна бомба «Малюк» була скинута на Хіросіму, а 9 серпня 1945 року бомба «Товстун» — на Наґасакі. Це були єдині випадки використання ядерної зброї у цій війні.
Від вибухів миттєво загинуло 70 000 мешканців Хіросіми та 60 000 мешканців Наґасакі.
З серпня по грудень 1945 року загальна кількість тих, які померли від ран і хвороб, спричинених радіацією, склала близько півмільйона осіб у обох містах.
«Вибухи атомних бомб у Японії були не останнім актом Другої світової війни, а першим актом холодної дипломатичної війни проти Росії». (Англійський учений М. Блекетт)
«Несподіваність катастрофи, руйнування великої кількості будинків і всепоглинаюча пожежа призвели до небаченої доти кількості жертв. Від сімдесяти до вісімдесяти тисяч людей були вбиті або пропали безвісти, причому щодо останніх можна було припустити, що вони розділили долю перших. Приблизно стільки ж налічувалося і поранених. Не можна, однак, сказати, що саме атомна бомба переконала членів уряду, які укладали мир, в необхідності капітуляції... Атомні бомби не переконали військових у тому, що оборона Японських островів стала неможливою».
Эл Дейтон. Вторая мировая: ошибки, промахи, потери. - М. , 2000. - С. 315-316.
Завдання і запитання:
Я́лтинська конфере́нція (Кримська) — дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії й СРСР 4-11 лютого 1945 р.
Мета конференції – вирішення проблем, пов'язаних із закінченням Другої світової війни та повоєнного устрою.
Найважливіші рішення:
Прийнята у Ялті Декларація про визволену Європу, а також підсумковий документ “Єдність в організації миру, як і у веденні війни” фактично створювали модель мирних міжнародних відносин, що мала відповідати об’єктивним потребам світового розвитку. У Декларації було чітко визначено погоджену всіма учасниками перспективу: “Встановлення порядку в Європі та перевлаштування національного економічного життя має бути досягнуто таким шляхом, який дасть змогу визволеним народам знищити останні сліди нацизму та фашизму й створити демократичні установи за їхнім власним вибором”.
Головним результатом Ялтинської конференції став фактичний поділ Європи між переможцями у Другій світовій війні на Схід і Захід (у геополітичному сенсі)… Після цього процес поділу Європи набрав здебільшого спонтанного характеру, коли кожна зі сторін насамперед мала на меті задовольнити свої власні геополітичні апетити, особливо не турбуючись про те, щоб якимось чином узгодити їх з інтересами опонента.
Завдання і запитання:
Потсдамська конференція — конференція керівників трьох союзних держав-переможниць у Другій світовій війні — СРСР, США, Великої Британії. Відбувалася впродовж 17 липня – 2 серпня 1945 року в місті Потсдам, Німеччина.
У роботі конференції брали участь: Голова Ради Народних Комісарів СРСР Йосип Сталін, Президент США Гаррі Трумен, прем'єр-міністри Великої Британії Вінстон Черчилль та Клемент Еттлі.
Рішення Потсдамської конференції:
«Грізний ворог, з яким ми билися понад п’ять років, безумовно капітулював. Єдине, що залишалось зробити державам-переможницям, — це встановити справедливий і міцний лад, який охоронявся б всесвітнім органом, повернути солдатів на батьківщину... і вступити в золотий вік розквіту та прогресу... Однак у медалі був зворотний бік. Ще не була переможена Японія. Атомна бомба ще не народилась... Основа зв’язку — загальна небезпека, яка об’єднувала великих союзників, — щезла миттєво. У моїх очах радянська загроза уже заміняла собою нацистського ворога».
В. Черчилль
Завдання і запитання:
Капітуляція Японської імперії ознаменувала собою завершення Другої світової війни, зокрема війни на Тихому океані та радянсько-японської війни.
Церемонія підписання Акту про капітуляцію відбулася 2 вересня 1945 р. на борту лінкора ВМС США «Міссурі» в Токійській затоці.
Від Японії акт про капітуляцію підписали міністр закордонних справ Мамору Шіґеміцу і начальник Генштабу Ешіджіро Умедзу. Від союзних держав акт підписав спочатку верховний командувач союзних держав – генерал армії (США) – Дуглас МакАртур, а потім інші представники, зокрема, адмірал Честер Німіц — від США, Брюс Фрезер — від Великобританії, генерал-лейтенант К. М. Дерев 'янко — від СРСР.
"Війна привела до повної перемоги над усіма нашими ворогами. Це – день великої радості і урочистих роздумів. Оскільки руйнівні сили війни усунені з цього світу, ми можемо тепер звернутися до вирішення важливого завдання збереження миру, який завойований вами – мужніми чоловіками і жінками. До цієї задачі ми повинні проявити найбільшу увагу. У цій справі ми повинні співпрацювати з нашими союзниками та іншими країнами світу. Вони сповнені такої ж рішучості, як і ми, що війна повинна бути знищена на землі, якщо ми хочемо, щоб земля збереглася такою, якою ми її знаємо. Цивілізація не зможе перенести нову тотальну війну ".
Звернення президента Г. Трумена. Вашингтон, 3 вересня 1945 р.
Завдання і запитання:
Завдання і запитання:
Проаналізуйте запропоновані статистичні дані.